Výjezdová turistika | Mexiko | Nejnavštěvovanější místa | Cholula a Chomula

Cholula a Chomula

Nejnavštěvovanější místa

Cholula leží 95 km východně od D.F., 55 000 obyvatel, nadm.v. 2 150 m. Místo bylo osídleno již v předklasickém období (Olmékové, kolem roku 1 000 před n.l.) a je nejstarším městem střední Ameriky. Při dobývání mohlo mít město kolem 100 000 obyvatel a na příkaz Cortése, který zde cítil úskok, bylo zničeno. V 8. stol. n.l. byla Cholula obdobně jako Xochicalco následovníkem Teotihuacánu a místem postupující říše Toltéků. Významnou svatyní byla pyramida Tepanapa, zasvěcená bohu Quetzalcoatlovi (Kukulkán, Opeřený had). Pyramidu Španělé zničili a na vrchol ruinové hory postavili malý kostel Nuestra Seňora de las Remedias (Sv. Panna ustavičné pomoci). Stavební materiál z rohů a ze stranl byl odstraněn a původní čtyřúhelníkový tvar nebyl více rozpoznatelný. Největší pyramida střední Ameriky měla v půdorysu 475 m na každí straně, výšku přes 62 m a byla původně dvakrát tak velká jako Cheopsova pyramida. Z vrcholku je hezká vyhlídka na oba vulkány Popocatépetl a Ixtacchihuatl a na město s množstvím kostelů. Podle legendy je v Chochule a blízkém okolí 365 kostelů ("pro každý den jeden"), z nichž jsou dva obzvláště pozoruhodné, oba na hlavním náměstí (Zócalo): San Gabriel (založen 1549 v gotickém a platereskním slohu) a Coppila Real (16. stol., 9 lodí a 49 kopulí v maurském stylu).

Chomula je indiánské městečko s působivým indiánským kostelem San Juan. Pro návštěvu kostela je nutno si na náměstí před kostelem zakoupit písemné povolení a v kostele se nesmí fotografovat nebo natáčet.
Ženy v Chomule nosí těžké vlněné látky kolem kyčlí a modré vlněné šátky na hlavě, muži se zahřívají v bílých pončích a nosí polodlouhé kalhoty. Většina žen a dětí i při chladném počasí nemá boty. Jsou to velmi chudí lidé.