Výjezdová turistika | Bolívie | Důležité informace

Důležité informace

Bolívie

Kdy se vydat na cestu
Bolivijské léto trvá od listopadu do dubna a zima od května do října. Léta jsou převážně vlhká a zimy suché. Na Altiplanu je v zimním období velmi chladno, ale rovněž slunečno a sucho. Léta jsou teplá, ale prší tu většinou každý den, zejména odpoledne. V horských údolích můžete očekávat příjemné počasí v létě i zimě. Pro turisty je nejpříjemnější dobou na cestování zimní období. Letní deštivé období je pro cestování nevhodné, je zde mnoho bláta, vlhké horko a plno hmyzu. Cestování komplikují časté záplavy a nesjízdné silnice. Na druhou stranu je toto období vhodné pro sjíždění řek. Hlavní turistická sezóna trvá od června do září. V této době se v zemi koná také velké množství festivalů a slavností. Počítejte s tím, že ceny v tomto období budou poněkud vyšší.

Geografie a příroda
Bolívie je vnitrozemským státem v centrální části Jižní Ameriky. Je pátou největší zemí Jižní Ameriky. Sousedí na jihu s Argentinou, na západě s Chile a Peru, na severozápadě s Brazílií a na jihozápadě s Paraguají. Nejvyšším vrcholem je vulkán Samaja (6542 m). Nejdůležitější řeky jsou Acre, Madre de Dios, Abuňa, Beni, Mamoré, Ichilo a Ibare. Na západě Bolívie se rozkládají Andy (v těchto místech nazývaných Puna), které se na jejím území rozestupují do šíře až 800 km a dosahují výše kolem 4000 m. Na severovýchodě Puny leží asi 3700-3800 m vysoké lávové plato Altiplano, které od sebe dělí velehorskou poušť Cordillera Occidental, ve které se u chilských hranic objevuje několik vyhaslých i aktivních vulkánů, a hustě zalesněnou oblast Cordillera Oriental. Na jihozápadě vyplňuje Altiplano slané jezero Lago de Poopó, slaný močál Salar de Uyuni a menší slaný močál Salar de Coipasa. Úchvatná bolivijská příroda nabízí cestovatelům celou škálu geografických typů – od zasněžených vrcholků And, přes rozsáhlé neobydlené savany až po nepřístupné deštné pralesy amazonské oblasti. V řadě zdejších národních parků a biologických rezervací se můžete zblízka dotknout divoké a nedotčené přírody, protože díky pomalému rozvoji průmyslu zůstala velká část Bolívie v takřka panenském stavu. Na planinách Antiplana můžete potkat obrovská stáda lam a alpak či vikuní, které jsou ale oproti dvěma předešlým druhům vzácné. Jižní Antiplano se stalo domovem pro plameňáky, jihoamerické pštrosy a také pro viscachy – speciální druh králíka s dlouhými slechy. Nejmajestátnějším živočichem, kterého zde můžete s velkou dávkou štěstí potkat, je kondor. Tento největší létavý pták na světě může mít rozpětí křídel až 3 metry a váhu až 20 kg. Pozorování jeho letu znamená pro většinu lidí nezapomenutelný zážitek. K dalším druhům, se kterými se lze setkat, patří pumy, tapíři, jaguáři, pekari, kapybary, opice, medvědi, lenochodi, jeleni a v tropických oblastech také řada ještěrek, hadů, motýlů, hmyzu, papoušků, kolibříků, želv, krokodýlů a aligátorů. Nejen fauna, ale také flóra je v Bolívii velmi rozmanitá. Více než 40 % území je zalesněno a zejména oblasti nížin jsou pravým rájem pro botaniky.

Klima a počasí
Podnebí v Bolívii je různého charakteru, záleží na nadmořské výšce a topografii. Obecně je však chladnější než mnoho turistů očekává. Narazíte zde na klima tropických deštných oblastí, ale i na arktické mrazy. Dokonce i v mírných, zalesněných oblastech na severu, nejsou mráz a teploty pod bodem mrazu nemožné, zejména během „surazo“ - studeného větru z Patogonie a argentinské pampy. Přestože Bolívie leží poblíž rovníku, její vysoká nadmořská výška a nechráněné prostory přispívají k rozdílnému počasí. Letní deštivé období trvá od listopadu do března a zimní období sucha od května do října. Například v La Pazu během tohoto období mrholí, město je zahaleno v mlze a fouká studený vítr. Z větších měst bývá sníh normálně jen v Potosí, ale objevit se může i v Oruru a La Pazu. Během zimního období je klima mnohem příjemnější a sušší, přestože noční teploty dramaticky klesají. Ve městech Cochabamba, Sucre a Tarija je během období sucha krásně slunečno a optimální teploty. V tomto období je zde ideální podnebí. V nížinách jsou slunečné a teplé dny s každodenními krátkými sprškami. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: V Bolívii se nacházejí dvě mezinárodní letiště – Apolo Airport v La Paz a Ascensión de Guarayos v Santa Cruz, na která létají mezinárodní letecké společnosti ze Severní, Střední a Jižní Ameriky (linky z Evropy létají vždy s přestupem v Severní nebo Jižní Americe). Mezinárodní odletová taxa je 25 USD. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: Do Bolívie se lze dostat ze všech sousedních zemí - Peru, Chile, Brazílie, Argentiny nebo Paraguaje. Při cestování autem je třeba mít na paměti, že pro vstup do Bolívie potřebujete kromě platného cestovního dokladu také mezinárodní řidičský průkaz, technické doklady od vozidla a pojištění vozidla od bolivijské pojišťovny nebo od pojišťovny v Bolívii uznávané. Silnice z Chile a Brazílie jsou ve špatném stavu a na ty z Paraguaje byste se neměli pouštět bez náhonu na všechny čtyři kola. Cesta z Peru nebo Argentiny by měla být bez větších potíží. Cizinci cestující do Bolívie autem obdrží v Servício Nacional de Tránsito na hranicích kartu (hoja de ruta), kterou si musíte nechat potvrdit na všech policejních stanicích, kterými budete projíždět při vaší cestě. Autobusové linky z La Paz nebo jiných větších měst jezdí do všech sousedních států. Spoje nejsou příliš časté a vzhledem ke špatnému stavu vozovek se nejedná o právě pohodlný způsob přepravy. Z Paraguaje, Chile nebo Argentiny lze také přicestovat vlakem. Lodí: Z Brazílie jezdí lodi po řece Río Mamoré přes hraniční přechod v Guayaramerín / Guajará-Mirim. K nejoblíbenějším lodním spojením s Bolívií ale rozhodně patří příjezd přes jezero Titicaca. Z přístavu Puno (Peru) jezdí pravidelné lodní linky přes hraniční přechod Kasani / Yunguyo.

Vstup do země
Pro turistické pobyty do 90 dní není vízum potřeba. Turistický pobyt nelze prodloužit a ani během pobytu nelze měnit jeho účel. Při překročení povoleného pobytu je nutno za každý den uhradit pokutu ve výši 20 BOB. V případě zájmu o delší pobyt je třeba zažádat o vízum na velvyslanectví Bolívie (pro ČR sídlí velvyslanectví Bolívie ve Vídni – vízum vám rádi zařídíme). Pro vstup do země je nutný pouze cestovní pas s platností delší než 6 měsíců po opuštění země, zpáteční letenka nebo cestovní plán a v případě návštěvy určitých oblastí Amazonie i doklad o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy
Pro Bolívii platí běžná dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, více než 200 ks cigaret a 1 litr alkoholických nápojů. Dovoz finanční částky nad 10 000 USD podléhá oznamovací povinnosti. Pro dovoz i vývoz zvířat i rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. je vždy vyžadován mezinárodní veterinární, respektive fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete popř. očkovací průkaz. Není možné vyvážet druhy chráněné zákonem nebo uvedené na listině ohrožených druhů. Zakázán je vývoz/dovoz narkotik. Rovněž se nesmí vyvážet originální artefakty, které jsou považovány za národní kulturní dědictví.

Místní doprava
Většina Bolívie je nejsnáze dosažitelná lodí. Vzhledem k velkým vzdálenostem a k relativní chudobě země jsou místní obyvatelé velmi vynalézaví, co se týče prostředků pro přepravu osob z místa na místo. Pro přepravu se zde využívá celá řada movilidades (cokoliv, co se hýbe) zahrnující autobusy, nákladní auta, lodě či motorky. Komplikace v dopravě tedy obvykle nevznikají nedostatkem dopravních prostředků, ale velkým množstvím různých sesuvů půdy, povodní, poškozených silnic nebo příliš nízkým či naopak vysokým stavem vody. Letecky: Letecká doprava v Bolívii je relativně levná a pro cestování do vzdálenějších míst je nejvhodnější a nejspolehlivější. Po zemi funguje cca 950 malých letišť a přistávacích ploch, z toho pouze 16 má asfaltovou nebo betonovou přistávací dráhu. Hlavními národními leteckými společnostmi jsou Aerosur, Lloyd Aéreo Boliviano (LAB), Boliviana de Aviación (BOA), Transporte Aéreo Militar (TAM) a Aerocon. LAB a AeroSur zajišťují dopravu zejména mezi většími městy. TAM létá především do těžko dostupných oblastí, avšak většinou si nemůžete letenku rezervovat předem a častá jsou také zpoždění nebo rušení letů. Společnost LAB nabízí speciální letecké pasy. V rámci tohoto pasu můžete uskutečnit 5 letů mezi vámi vybranými městy. Váš poslední let musí být však zpáteční, do města ve kterém jste začali. Pokud se nechcete vrátit do města, ve kterém jste svoji cestu započali, můžete použít jen 4 libovolné lety. Vlakem: Po privatizaci železnic v polovině 90. let se počet vlakových spojů značně snížil. Bolivijské dráhy mají 4 300 km tratí rozdělených do dvou částí. Západní část má centrum v Oruru a dostanete se do La Pazu, Cochabamby, Sucre, Potosí, Villazónu, Avaroa a Charaňa. Východní část má centrum v Santa Cruz, pokračuje do Quijarra a Yacuiby. Tato východní část trasy je naprosto chaotická, ale ani západní část není o moc lépe organizovaná. Na jízdní řády se nelze příliš spoléhat, protože často dochází k závalům tratí nebo k jiným poškozením, a proto jsou zpoždění nebo zrušení linek na denním pořádku. Ve větších městech je možné si lístek zakoupit předem v den odjezdu vlaku. V malých městech a vesnicích prodávají lístky teprve, až když vlak přijede do stanice. Autobusem: Autobusová přeprava je v Bolívii oblíbená hlavně mezi střední třídou obyvatel. Je poměrně levná a bezpečná, ačkoliv někdy může být nepohodlná a téměř nervy drásající. Dálkovým autobusům se říká flotas, velkým autobusům buses a malým autobusům micros. Autobusy jsou v různém technickém stavu, od rozpadajících se vraků až po luxusní, moderní s videem a dostatečným místem pro nohy. Pokud budete cestovat přes den, můžete sledovat krásnou krajinu a cestování je bezpečnější a pohodlnější, ale bohužel většina autobusů odjíždí večer a jedete tedy přes noc. I tam, kde respektují počet sedadel, se děti jako cestující nepočítají, a proto sedí, kde se dá. Autobus je většinou plně naložen zavazadly, krabicemi a někdy i zvířaty. Když si k tomu přidáte celonoční vyhrávání hudby, dětský křik a neustálé zastávky na policejních kontrolách, budete rádi, když alespoň zamhouříte oči. Pokud podnikáte delší cestu, je rozumné vzít si sebou jídlo a pití. Zastávky totiž závisí na řidiči. Když autobus zastaví, zeptejte se vždy řidiče, kdy zase odjíždí. Kamiónem: Dalším rozšířeným způsobem dopravy je používání camiones neboli kamionů. V dnešní době je ale běžná dopravní síť již na dobré úrovni a tak tento způsob přepravy spadá spíš do kategorie zajímavostí. Za přepravu zaplatíte někdy o polovinu nebo dvě třetiny méně, než za dopravu autobusem. Je to velmi oblíbený způsob dopravy zejména mezi rolníky. V každém městě najdete jedno nebo dvě místa, kde tyto kamiony čekají na své zákazníky. Lodí: Vzhledem k velkému množství řek, které Bolívií protékají, je přeprava lodí zcela ideální. Pravidelné linky ale většinou nejezdí. Pouze na jezeře Titicaca lze využít pravidelného spoje mezi přístavy San Pedro a San Pablo. Tento spoj je zajišťován trajektem, takže lze přepravit i automobil. Pokud chcete navštívit některý z ostrovů, můžete si pronajmout veslici, plachetnici nebo katamarán. Pokud chcete navštívit ostrovy Huyňaymarka najměte si loď v Huataja. K návštěvě Isla del Sol můžete lodí vyrazit z Copacabany nebo z Yampupata. Z Yampupata jezdí lodě rovněž na ostrov Měsíce. Výlety lodí jsou rovněž velmi oblíbené v oblasti Amazonie. Opět se ale nelze spoléhat na pravidelné spoje a i kvalita lodí a nabízených služeb je velmi různá. Během plavby budete mít možnost pozorovat stále se měnící krajinu a bujný život amazonských pralesů. Bolívijská část Amazonie je pro plavbu lodí jako stvořená, řeky jsou zezačátku úzké, takže loď pluje poměrně blízko u břehu, což umožňuje dobrý výhled na člověkem téměř nedotčenou přírodu. Při plavbě na řekách Mamoré nebo Ichilo můžete vidět lenochody, opice, kapybary, želvy, mnoho druhů ptáků a motýlů. Na řece Mamoré můžete spatřit i říční vydry, aligátory, anakondy a říční delfíny. Jedna z nejoblíbenějších vodních cest je z Puerto Villarroel do Trinidadu a z Trinidadu do Guayaramerínu. Vyzkoušet můžete i cestu z Rurrenabaque do Riberalta. Plavby trvají obvykle minimálně tři dny a na lodích je zajištěna strava. Na kvalitě lodě a poskytovaných službách závisí vybavení, které budete pro cestu potřebovat. Obvyklým základem ale je spací pytel a dobrý repelent. Některé lodi disponují i koupelnou, ale většinou se musíte koupat v řece. Městskou dopravou: Městské autobusy zvané micro, fungují ve větších městech, pojmou asi 20 osob, zastávky nebývají označené. Každý micro má vytyčenou trasu, po které jezdí, a nastoupit či vystoupit lze kdekoliv na této trase. Pro nástup na micro stačí zamávat. Pro výstup upozorněte řidiče nebo jeho pomocníka, kterému se rovněž platí. V některých velkých městech dále operují minibusy nebo tzv. trufis (což mohou být buď také minibusy, nebo pouze osobní auta). Systém zastávek a jízdní řády jsou stejné jako u micro. I tato přeprava je levnější než taxi. Obecně lze ovšem říci, že při cestování městskou hromadnou dopravou je potřeba být obezřetný, protože často dochází k okrádání turistů. Taxi: Nejbezpečnějším způsobem dopravy ve městě je taxi. Cena taxi je smluvní (neexistují taxametry), jistější je používání např. hotelového taxi. Některá taxi fungují jako tzv. collectivo, což znamená, že převážejí více pasažérů najednou a cena se pak rozpočítá mezi všechny. Privátní doprava s řidičem: Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Pronájem aut a motocyklů: Rádi vám také zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn díky nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Obyvatelé a kultura
Bolívie je zvláštní tím, že více než polovinu jejího obyvatelstva (55 %) tvoří indiáni, zejména Kečuové (30 %) a Ajmarové (25 %). Ostatní lidé jsou převážně smíšeného (35 %) či španělského (7 %) původu. Úředními jazyky jsou španělština, kečujština, ajmarština, guaraníjština a dalších 31 indiánských jazyků, např.: araona, ayoreo, baure, besiro atd. Nejpoužívanějším jazykem je ale španělština. Dominujícím náboženstvím je křesťanství (92 % obyvatel jsou římští katolíci). Lidé na venkově žijí spíše v malých společenstvích; pěstují jen tolik plodin a chovají jen tolik domácích zvířat, aby uživili své rodiny. Některé ženy zhotovují keramiku nebo tkají látky, aby si něco přivydělaly. Ve městech je většina lidí zaměstnaná v továrnách a žije v tzv. barrios, což jsou čtvrti chatrných domů, jež obklopují městské centrum a neustále se rozrůstají. Hrstka bohatých oproti tomu bydlí v moderních domech a luxusních městských čtvrtích.

Svátky a oslavy
Slavnosti a svátky jsou v Bolívii bujaré, plné barev a písní. Slaví se svátky spojené s náboženstvím, uctívají se různá božstva, ale i svátky historické a politické. Všude se tančí a oslavy se protahují až do časného rána. Na slavnostech je spousta jídla, alkoholu a ohňostrojů. Pro mnoho obyvatel Bolívie, kteří žijí v odlehlých oblastech, jsou různé svátky jedinou možností, jak si povyrazit a setkat se s jinými lidmi. Kromě oficiálních státních svátků slaví každá provincie i své vlastní lokální svátky (La Paz - 16. červenec, Tarija - 15. duben, Cochabamba - 14. září, Pando - 24. září, Beni - 18. listopad, Oruro - 22. únor, Chuquisaca - 25. květen).

Státní svátky a dny volna
01.0 1. - Nový rok
22.01. - Den Mnohonárodnostního státu Bolívie
únor / březen - Karneval (proměnlivý – 2 dny)
19.03. - Den otců
23.03. - Den moře
12.04. - Den dětí
březen / duben - Velikonoce
01.05. - Svátek práce
27.05. - Den matek
červen - Corpus Christi
21.06. - Nový rok aymarský
06.08. - Den nezávislosti
17.08. - Den vlajky
01. – 02.11. - Památka zesnulých
25.12. - Boží hod vánoční

Časové pásmo
GMT / UTC - 4 hodiny.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém, elektrické napětí 220 V/50 - 60 Hz (americký typ zásuvky se dvěma plochými hroty).

Měna
Bolívijská oficiální měna se nazývá boliviano, její kód je BOB a nese jméno po Simónu Bolívarovi. 1 BOB = 100 centavů. Současné platné mince mají hodnoty 10, 20 a 50 centavů a 1, 2 a 5 bolivianů. Bankovky existují v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 bolivianů. Vyměnit peníze po příjezdu je možné v bankách ve větších městech nebo v casas de cambio (směnárnách). Směnu lze někdy uskutečnit i v turistických obchodech, cestovních kancelářích či hotelích (v tomto případě si ale vždy předem zjistěte kurz a poplatky). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Nejsnadněji směnitelnou valutou je USD, s výměnou EUR bývají problémy. Směnit bankovky sousedních států lze na hranicích nebo v casas de cambio v La Paz. Nezapomeňte si vyměnit boliviany za jinou měnu před odjezdem ze země, protože vyměnit je za hranicemi Bolívie by mohlo být obtížné. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 2,70 CZK / 1 BOB (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Bolívie je poměrně levnou zemí a smlouvat se dá skoro všude. Jelikož většinou netušíte, jaké jsou běžné ceny, je dobré se na ně ptát místních, řidičů, taxikářů apod. Většinou lze platit i USD (v turistických oblastech). Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou (většinou 3 - 5 %). Bankomaty (EC/MC, Visa – některé neakceptují pin delší než 4 čísla, k dispozici jsou bankovky 50 a 100 BOB a někdy i USD) se nacházejí ve všech větších městech a lze je nalézt i v některých menších, ale často mohou být mimo provoz nebo v provozu pouze během otevírací doby místní pobočky banky.

Spropitné
V lepších hotelích a restauracích je spropitné 10 % již zahrnuto v ceně, ale pokud jste byli se službami spokojeni můžete ještě nechat číšníkovi 5 %. V levnějších restauracích se spropitné dává přímo číšníkovi 5 – 10%. Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Řidiči taxi se spropitné nedává. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce (cca 5 USD / den), zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně.

Nákupy
Typickými suvenýry z Bolívie jsou výrobky ze dřeva, orientální keramika a stříbro z Potosí, koberce a nejrůznější oblečení. Můžete si zde obstarat typické pončo, halenky, vlněné čepice, vesty, saka, šály, rukavice a jiné zboží z alpaky, lamy nebo kombinací obou. Vlněné zboží z alpaky je nejlepší, ale také nejdražší. Ceny v La Pazu jsou ve většině případů poněkud vyšší, ale je zde mnohem větší výběr. Zajímavým suvenýrem může být také zakoupení tradičního bolívijského hudebního nástroje. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po–Pá 09:00–18:00 (některé So 09:00-12:30). Pošta: Po–Pá 08:30–19:00, So 09:00–17:00 (většinou s přestávkou na oběd; pohled do ČR – cca 0,90 USD). Úřady: Po–Pá 09:00–17:00 (okolo 12:30 přestávka na oběd 1,5 hodiny). Obchody: Po–Pá 09:00–21:00, velká obchodní centra mají otevřeno po celý týden 09:00–22:00.

Telefony a internet
Na celém území Bolívie je rozvinutá síť místních operátorů (Entel, Tigo a Nuevatel), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty si lze zakoupit za cca 2 nebo 4 USD. Telefonovat lze rovněž z kanceláří společnosti ENTEL, které se vyskytují poměrně často. Také většina pouličních kiosků je vybavena telefony, které mohou být na požádání a za poplatek použity pro místní hovory. V La Pazu, ale i v odlehlých vesnicích můžete najít telefonní budky na mince. Lze si rovněž zakoupit telefonní karty, které vydává ENTEL v hodnotách 10, 20, 50 BOB, ale dají se použít pouze v kancelářích ENTEL a na letištích. Pro většinu veřejných telefonů musíte mít „fichas“ (neboli kupóny), které jsou k dostání v ENTELu nebo u pouličních prodavačů. Mezinárodní kód země je +591. Internetové kavárny jsou téměř na každém rohu. Ceny se pohybují v rozmezí 0,25-3 USD/hod. Některé z lepších hotelů rovněž poskytují svým klientům (zdarma či za poplatek) Wi-Fi připojení. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro mobilní 3G nebo Wi-Fi internet (20 BOB / den, 100 BOB / týden; modem 100 BOB). V některých oblastech doposud nebyly zavedeny pevné telefonní linky nebo není mobilní signál.

Důležitá telefonní čísla
Policie 110
Hasiči 119
První pomoc 118
Červený kříž 2227818, 2226936
Letiště (Al Alto) 2810122, 2810123

Oblečení
Pro cesty do horských oblastí And a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Dále se budou hodit pohodlné boty na loď, boty na treky, větrovka, lehký svetr a teplé oblečení na noc. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do kostela by ramena a kolena měla být kryta oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení. Pokud cokoliv zapomenete doma, není problém si zde věci dokoupit. Větší výběr je vždy ve větších městech, ale i zde bude problém sehnat velké velikosti oblečení.

Zdraví
Při cestování do Bolívie je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu, a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče ve velkých městech a ve vybraných soukromých zdravotnických zařízeních je na dobré úrovni. Mimo větší města jsou zdravotnická zařízení velmi skromně vybavená a služby jsou na velmi nízké úrovni. Řada lékařů studovala v USA nebo jinde v zámoří. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. V Bolívii existuje síť soukromých a státních zdravotnických zařízení. Soukromá zařízení jsou na podstatně vyšší úrovni. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanu a žluté zimnici. Cestovatelům, kteří nemají zajištěné kvalitní stravování, se doporučuje očkování proti choleře. Pokud budete cestovat po venkovských oblastech, doporučuje se očkování proti vzteklině. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií nebo horečkou dengue do nadmořské výšky 600 metrů. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách).

Zdraví - AMS (akutní horská nevolnost)
Treking a vysokohorská turistika v Andách jsou fyzicky namáhavá dobrodružství ve vysoké nadmořské výšce, což může být velice náročné. Krásy Bolívie však za to stojí. Bez ohledu na délku pobytu musíte být fyzicky dobře připraveni. V sázce není pouze vaše cesta, ale i vaše zdraví. Přibližně od výšky 2450 m se jedná o AMS zónu (Acute Mountain Sickness - AMS). Pamatujte si, že většina horských oblastí v Bolívii spadá do AMS zóny. Při prvních příznacích - bolesti hlavy, závratě, špatné dýchání a někdy zvracení - je zapotřebí osoby dostat okamžitě do nižší nadmořské výšky, vždy jde o sekundy, nečekejte ani na pomoc. Pro snížení rizika AMS se doporučuje po každých 1000 m výstupu 1 den odpočinku a aklimatizace. Pamatujte si, odpočinek je základem při všech vysokohorských aktivitách v Bolívii. Na většinu návštěvníků však působí vyšší nadmořská výška pouze minimálně. Doporučujeme zejména návštěvníkům trpícím srdečními nebo plicními chorobami, aby se před odjezdem poradili se svým lékařem. V průběhu aklimatizace se mohou vyskytnout mírné bolesti hlavy, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu nebo žaludeční nevolnost. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme vypít denně minimálně 4 l vody (také se doporučuje každé ráno vypít sklenici vody s 30g hnědého cukru a vitamíny), zhluboka dýchat, odpočívat v kratších intervalech než je obvyklé, nepodchladit se, nejíst těžká a tučná jídla, nekouřit a nepít alkohol. Ve větších městech lze také zakoupit kyslíkové láhve s maskou. V místních lékárnách je možné zakoupit speciální tabletky, které pomáhají překonat problémy spojené s pobytem ve vysoké nadmořské výšce. Před vysokohorským výstupem se vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu a zubní prohlídce.

Stravování
Bolívie je velmi rozmanitá a stejná je i její kuchyně. Je velice pestrá a zpracovává opravdu vše, co zpracovat může. Záleží na tom, v jakém regionu a v jaké nadmořské výšce se nacházíte. Hodně bolivijských jídel je z hovězího či kuřecího masa nebo ryb. Jako příloha se podává rýže, brambory nebo hlávkový salát. Někdy je celý pokrm ponořený do pálivé omáčky připravené z brambor a z locotos - malých pepřových lusků. Snídaně neboli desayuno se většinou skládá z kávy, chleba nebo jiného druhu pečiva. Oběd je hlavním jídlem dne. Mnoho restaurací nabízí takzvané almuerzo (25 BOB), což znamená jednoduchý oběd. Skládá se většinou z polévky, hlavního chodu a kávy nebo čaje. V některých restauracích se podává salát a dezert. Tento celý chod je obvykle o polovinu levnější než když si vybíráte jednotlivá jídla z jídelního lístku. Večeře je obvykle podobná obědu, není ale už tak rozsáhlá. Důležitou součástí jídelníčku jsou polévky. Situace ve stravování je rozdílná ve velkých městech a na venkově. Ve velkých městech naleznete různé restaurace s bolivijskou, čínskou, indickou a kontinentální kuchyní, v dobrých hotelech pak s vynikající mezinárodní kuchyní. Problém nastává na venkově, kde je obtížné sehnat dobré stravování nebo koupit nápoje. Proto se doporučuje přivézt dostatečné zásoby z větších měst. Vesnické restaurace jsou jednoduché a levné. Neočekávejte jídelní lístek, ale příjemnou atmosféru. Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 20 – 40 BOB, pivo Paceňa cca 15 BOB. Pro stravování v Bolívii platí podobné zásady jako jinde v Jižní Americe, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Nezapomeňte si sebou vzít čokoládu, müsli tyčinky, bonbóny apod.

Velvyslanectví České Republiky v Peru
Embajada Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27, Peru
Tel.: +51 12643374, 2643381, Fax: +51 12641708, E-mail: lima@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát České republiky v Bolívii
Calle Covendo No. 1, Villa Fátima , La Paz, Bolívie
Tel.: +591 22210112, Fax: +591 22213004, E-mail: lapaz@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků v Bolívii je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i v Bolívii. Ve srovnání s jinými jihoamerickými státy je v Bolívii relativně bezpečně, ale je třeba počítat s vyšší pouliční kriminalitou, zejména v nočních hodinách. Mějte proto na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel, při cestách do And i pojištění kryjící vysokohorskou turistiku. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Poměrně častým jevem jsou v Bolívii blokády silnic kvůli manifestacím a protestům, které způsobují komplikace v silniční dopravě a pro turisty nečekané potíže. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.