Výjezdová turistika | Kuba | Důležité informace

Důležité informace

Kuba

Kdy se vydat na cestu
Na Kubu je možné cestovat po celý rok. Počasí ovlivňují pasáty a období dešťů od května do listopadu, kdy jsou obvyklé odpolední deště nebo přeháňky. V letních měsících od června do srpna panuje nesnesitelné horko a většina hotelů má díky letním prázdninám nejvyšší sezónu s vysokými cenami. Od června do listopadu se mohou také vyskytovat hurikány / cyklóny.

Geografie a příroda
Kuba je největším ostrovem souostroví Velké Antily. Hlavní ostrov se táhne v délce 1200 km a místy je široký až 190 km. Většinu jeho povrchu zaujímají nížiny. Pouze na západě a ve středozemí se povrch mírně zvedá do výšky. V této lokalitě se vyskytují oblasti, kde se vytvořily zajímavé krasové útvary. Na jihovýchodě ostrova se podél pobřeží táhne pohoří Sierra Maestra. V tomto pohoří se nachází i nejvyšší hora ostrova, Pico Turquino, která je vysoká 1974 m n. m. Bažinaté oblasti leží pouze na poloostrově Zapata. U pobřeží se často nalézají korálové útesy a atoly. Součástí Kuby je kolem 4 tisíc malých ostrovů a ostrůvků. Druhý největší ostrov Kuby Isla de la Juventud (Ostrov mládeže) se leží na jih od západní části hlavního ostrova. Na východě Kuby se nachází vojenská základna Spojených států amerických US Naval Base Guantanamo Bay, kterou Kuba v roce 1901 pronajala USA. Na ostrově nežije příliš mnoho druhů živočichů (ostrov je totiž izolován od pevniny). Výjimkou jsou ptáci, těch tady žije několik druhů, často endemických. Rozsáhlá území ostrova pokrývají savany. Nepříliš husté lesy tvoří akáty, kubánské borovice a palmy. Na východě se rozprostírají džungle, na jihu rostou mangrovové porosty.

Klima a počasí
Ostrov leží v oblasti tropického podnebí. Celoročně jej ovlivňují větry, které se nazývají pasáty. Průměrná celoroční teplota se pohybuje okolo 25°C. Teplota mořské vody u pobřeží zpravidla neklesá pod 24°C. Nejvydatněji prší v říjnu, listopadu a květnu. V nížinách ročně spadne 600-1200 mm srážek, v horách bývají tyto hodnoty až dvojnásobné. Koncem léta a na podzim se v oblasti vyskytují hurikány / cyklóny. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: většina linek létá na letiště do Havany, v sezóně létají některé i do Varadera. Mezinárodní odletová taxa je 25 CUC. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde.  

Vstup do země
Ke vstupu na území Kuby je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 1 měsíc. Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu víza, které vám rádi zařídíme, potřebujeme k tomu pouze váš pas. Turistická karta / vízum opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost, kterou zajišťuje majitel domu (bytu). Za nesplnění přihlašovací povinnosti jsou kubánští občané tvrdě postihováni. V případě ubytování v hotelu turistu ohlašuje provozovatel. S přihlašovací povinností souvisí i problémy se stanováním či nocováním pod širým nebem - kubánské úřady tento druh turistiky nepovolují. Při vstupu do země klient vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země. Formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový. Pro zapůjčení motorového vozidla stačí český řidičský průkaz (do 180 dnů).

Celní předpisy

Osvobozené od celních poplatků a daní jsou věci osobní potřeby a předměty, jejichž hodnota nepřesahuje 250 USD, až 10 kg léků, 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku a 3 l vína nebo 2 l alkoholu. Platí přísný zákaz dovozu potravin, zbraní, video a DVD přehrávačů, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů. Není problém si dovézt obyčejný mobilní telefon. Živá zvířata musejí mít příslušný certifikát. Zákaz dovozu platí také na drogy, omamné a psychotropní látky, krevní deriváty, pornografické časopisy a předměty, výbušniny, lehká motorová vozidla a motory. Je nutné deklarovat dovoz valut nebo předmětů, jejichž hodnota přesahuje ekvivalent 5000 USD. Pro vývoz obrazů, jejichž rozměr překračuje 40x25 cm, je třeba povolení úřadů. Bezcelně lze vyvézt 2l kubánského rumu a 50 doutníků. Povinná výměna valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země na Kubě není.

Místní doprava

Turistická místa na Kubě jsou propojena relativně spolehlivou sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Letecky: většinu místních linek zajišťuje Cubana, Aerocaribbean, Aerovaradero a Air Europa (Havana, Varadero, Baracoa, Bayamo, Camaguey, Cayo Coco, Cayo Largo, Ciego de Avila, Guantanamo, Holguín, Isla de la Juventud, Las Tunas, Manzanillo, Moa, Santiago de Cuba). Některé lety provozuje Aerotaxi nebo Aerogaviota se staršími ruskými letadly (Cayo Coco, Cayo Largo). Vlakem: místní železnice spojuje většinu měst, bohužel jsou častá velká zpoždění a někdy vlak nejede vůbec. Oblíbená je trasa Havana - Santa Clara a Havana - Santiago se starými evropskými vagóny (11 hodin, 1 klimatizovaný vagón). Vlaky na jediné elektrifikované jezdí na trati Casablanca - Matanzas. Trajekty: plují na linkách Surgidero de Batabanó - Nueva Gerona (Isla de la Juventud), Havana - Regla a Havana - Casablanca. Autobusy: místní autobusy jsou velmi levné, ale síť linek je nepřehledná. Turisté mohou využívat komfortní autobusy Astro nebo Víazul, které denně jezdí do většiny turistických oblastí. Taxi: z letiště do centra Havany stojí asi 18 CUC. Nástupní taxa do turistických klimatizovaných taxíků je 1 CUC a poté se platí 0,75 CUC / km. Můžete se svézt i tříkolovým coco-taxi za 0,50 CUC / km. Obvyklá cena pro cesty po centru Havany je 7 CUC. Rádi vás svezou i místní obyvatelé starými auty ruské výroby (nutno předem usmlouvat cenu). Rikšové: v Havaně a několika dalších městech se můžete po centru svézt rikšou za cca 5 CUC (oficiálně nesmí vozit turisty). Vypůjčení auta: pro individuální cestovatele je možné zapůjčení džípu, automobilu nebo obytného auta (ta jsou hodně poruchová). V případě pronajmutí auta na Kubě vám bude stačit český řidičský průkaz (do 180 dnů), fotokopie cestovního pasu a složení finanční garance nebo záruky platební kartou. Pronájem auta vám rádi sjednáme přímo v naší kanceláři. Přesto vám jej nedoporučujeme, protože většina cest je ve špatném stavu a téměř neexistuje dopravní značeni. Turisté jsou také často kontrolování policií a za sebemenší přestupek zaplatíte vysoké pokuty. Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu benzínových pump situovaných ve velkých městech. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, nehody apod.

Obyvatelé a kultura
Po revoluci začala nová vláda aktivně podporovat kulturu. Bylo založeno mnoho divadel, muzeí a uměleckých škol. Hudebníci měli garantovány platy, vznikl národní filmový průmysl. Vláda usilovala o potlačení vlivu severoamerické kultury vytvořením afro-kubánských kulturních seskupení provozujících vystoupení, která měla vzbuzovat národní hrdost a živou kulturní identitu.

Svátky a oslavy
Festival Internacional de Jazz s písněmi a tanci vyplňuje první týden v prosinci a Jornadas de la Cultura Camagneyana je naplánován na první dva týdny v únoru. V dubnu se slaví v Baracoa Semana de la Cultura a elektroakustický hudební festival ve Varaderu. První týden v květnu se koná v Holguinu Romería de Mayo a koncem června hostí Trinidad karneval Fiestas Sanjuaneras. Karneval označuje konec sklizně cukrové třtiny a původně to bylo období, kdy měli otroci povoleno slavit. Po dobu těchto deseti dnů kralují Kubě bubny. V červnu nebo červenci se koná festival karibské kultury. Havanský karneval se koná koncem července v rámci oslav Kubánské Revoluce, kdy po tři večery procházejí pestrobarevné průvody před Capitolio nebo podél Malecónu. V říjnu pak probíhá desetidenní festival soudobé hudby a koncem prosince se v Trinidadu koná Semana de la Cultura Trinitaria. V prosinci se každoročně v Havaně koná festival filmů zemí Latinské Ameriky.

Státní svátky a dny volna
01.01. - Den Národního Osvobození
02.01. - Vítězství Armády
01.05. - Svátek Práce
20.05. - Den Nezávislosti
25.07.-27.07. - Oslavy Kubánské Revoluce
10.10. - Začátek Boje o Nezávislost
25.12. - Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC - 5 hodin, letní čas GMT / UTC - 4 hodiny (duben - září).

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 110 V, 60 Hz. V hotelech většinou 220 V, 50 Hz. Elektrické napětí často kolísá, v některých venkovských a horských lokalitách elektřina není dosud zavedena.

Měna

Oficiální měnou na Kubě je kubánské peso, 1 CUP = 100 centavos. Mince jsou v oběhu v hodnotách 1, 5 a 20 centavos a 1 a 3 pesa. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 pesos. Tuto měnu používají Kubánci a většinou se s ní při vašem pobytu nesetkáte. Pro turisty je určeno kubánské konvertibilní peso, 1 CUC = 100 centavos. Mince jsou v oběhu v hodnotách 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 peso. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20, 50 a 100 pesos. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince (jsou nabízeny neplatné bankovky výhodným kurzem apod.). Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů), které vám vydají potvrzení o transakci (zpět před odletem z Kuby je možné vyměnit pouze 10 CUC na základě předložení potvrzení o směně). Nejlépe je měnit hotovost (EUR nebo GBP) anebo cestovní šeky (VISA, Thomas Cook), které nejsou vydané americkou bankou (doporučuje se nemít ani šeky v USD). Poplatek při směně šeků je 1-5 % dle banky a potřebujete k tomu pas a účet za nákup šeků z vaší banky. Pokud budete měnit hotovost USD, tak bude k transakci přičten 10% poplatek (od 11/2004) a směnný kurz USD bude znehodnocen o 8 % vůči CUC. Hotovost je také možné vybrat z bankomatů (VISA, EC / MC, Diners Club) nebo v pobočkách bank Banco Nacional de Cuba (BNC), Banco de Crédito y Comercio (BANDEC), Banco Popular de Ahorro (BPA), Banco Exterior de Cuba (BEC), Banco Financiero Internacional (BFI), Banco Internacional de Comercio, Banco Metropolitano, Banco de Inversiones, Casas de Cambio (CADECA). Na Kubě lze používat pouze karty, které nejsou vydané americkými bankami. Bankomaty naleznete pouze v Havaně, Matanzas, Cienfuegos, Santiago de Cuba a Varaderu. Při výběrů z bankomatů se používá nevýhodný směnný kurz CUC / USD a transakce jsou zpoplatněny cca 3,24 %. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 1 CUC / 24 CUP a 0,74 EUR / 1 CUC (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Nezapomeňte, že skoro všude platí dvojí ceny, jedny pro místní obyvatele v CUP a druhé, vyšší, pro cizince v CUC. Při placení je nejlépe vsadit na místní měnu CUC, mějte však i hotovost v eurech nebo jiné měně (kromě USD). Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo větší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty (VISA, EC / MC, Diners Club) přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, všechny si účtují přirážku při platbě kartou (většinou 11 %). Výběry hotovosti z bankomatů jsou možné ve větších městech (poplatek 3,24 % a nevýhodný směnný kurz), ale nelze na ně spoléhat. Proto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v EUR. V lepších hotelích a restauracích se k cenám připočítává 7-12 % poplatek za obsluhu. Smlouvání je pravidlem na tržištích, při půjčování vozidel, někdy dokonce při najímání pokoje.

Spropitné

Spropitné a úplatky za služby jsou podstatou místní ekonomiky, platí je turisté i místní obyvatelé. Při poskytnutí služby se očekává spropitné zejména pak v hotelech, restauracích, taxících a lodích. Mějte u sebe dostatek mincí nebo bankovek malých hodnot. Pro děti jsou vhodné propisky a podobné drobnosti. Měli byste počítat také se spropitným pro najaté řidiče (2 CUC / osoba / den) a průvodce (5 CUC / osoba / den), zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně. Pokud cestujete ve skupině, počítejte se spropitným cca 10 EUR / pobyt, které od vás vybere náš průvodce.

Nákupy

Tradičního uměleckého a řemeslného zboží není na Kubě veliké množství. Vzhledem k tomu, že soukromníci skoro nemohou své výrobky prodávat, tak se nabídka omezuje na turistické oblasti s několika stánky a relativně drahé obchody a butiky pro turisty. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry. Patří mezi ně sochy, obrazy, výrobky ze dřeva a kokosu, kožené zboží, výrobky z korálů a mušlí, šperky s perlami, hudební CD a tkané tapisérie. Samozřejmě nejoblíbenějšími "suvenýry" jsou tradiční doutníky, vynikající rum, kvalitní káva a všechno možné s vyobrazením Che Guevary. Smlouvání při nákupech na ulici a tržištích je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:

Banky: Po-Pá 08:30-12:00, 13:30-15:00, So 08:30-10:30. Pošta v Havaně: Po-Pá 08:30-20:00 (pohled do ČR – 0,45 CUC, dopis 0,75 CUC). Úřady: Po-Pá 08:30-11:30, 13:30-17:00. Obchody: Po-So 09:00-17:00, Ne 09:00-12:00. Většina místních obchůdků v turistických oblastech je však otevřena každý den.

Telefony a internet
Na celém území Kuby je rozvinutá síť místních mobilních operátorů (Cubacel, Telcel, C-Com), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty (pouze pro turisty, od 20 CUC). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek Etecsa na karty (5,10, 20 CUC), které naleznete na ulici, poštách, autobusových a vlakových nádražích. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny Etecsa jsou dostupné ve větších městech a turistických oblastech (ceny od 6 CUC / hodina dle lokality). Možné je také připojit váš notebook v několika luxusních hotelech buď modemem nebo místní sítí (25 CUC / den). Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení (pouze pro cizince).

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 115
Policie: 116
Ambulance: 114

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Pamatujte, že některé luxusní hotely a restaurace vyžadují, aby muži měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Nekoupejte se bez plavek. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do kostela / svatyně by ramena a kolena měla být kryta oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování na Kubu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče na Kubě patří k nejlepším v oblasti Karibiku. V Havaně jsou cizinci ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 30 CUC. Ve větších turistických střediscích jsou pro cizince obdobné nemocnice. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). V ceně služeb kubánských cestovních kanceláří je sice již zahrnuto pojištění Asistur, přesto doporučujeme uzavřít pojištění s renomovanou pojišťovnou v EU. Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, B a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Kubánská kuchyně je chutná a určitě stojí za to ji vyzkoušet, bohužel během vaší cesty se většinou budete stravovat ve státem zřízených restauracích s nevalnou kvalitou jídla i obsluhy. Kubánský jídelníček nikdy nebyl nijak mimořádně pestrý ani plný podivuhodných ingrediencí. Tradiční jídla jsou jednoduchá, stejně jako způsoby jejich přípravy. Na Kubě se také nikdy přísně nerozlišovalo mezi tím, co jedí bohatí a co je na stole chudých. Když dnes mluvíme o kubánských jídlech, máme na mysli jídla typicky kubánská, nikoliv jídla, která je možné získat na Kubě dnes, v době vážných ekonomických potíží. Kubánská jídla jsou jídla pro milovníky masa. Přednost se dává jídlům s vepřovým a hovězím masem, velmi často jsou na jídelníčku také kuřata. Zelenina je zastoupena především rajčaty, česnekem a paprikami, na rozdíl od ostatních karibských ostrovů však není používáno těch ohnivých a maximálně pálivých variant. Přílohu často tvoří divoké banány (nejčastěji smažené), yuca, boniatos (kubánské sladké brambory), fazole a rýže. Divoké banány a yucu najdeme doslova všude - od předkrmů až po deserty. Do řady jídel se přidává cukr. Historicky je kubánská kuchyně směsí technik Indiánů Taino a kuchařského umění Portugalců a Španělů s jemným nádechem kuchyní afrických otroků a čínských dělníků. Indiáni přinesli kukuřici a kukuřičnou mouku a naučili Kubánce využívat yucu, boniato a papriky. Oblíbené byly i dary moře připravované většinou na otevřeném ohni. Indiáni používali zelené klacky (barbacoa), na které položili ryby. Z tohoto názvu vznikl dnešní pojem barbecue. Španělé přivezli dobytek, prasata a kuřata, od Portugalců pochází láska k nasolené tresce a dezertu s podivným názvem "Slanina z nebe". Typické kubánské jídlo je Congrí (rýže s barevnými fazolemi), Moros y Cristianos (rýže s černými fazolemi). Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech a restauracích pro turisty poměrně drahá (menu od 15 CUC). Existuje zde však celá řada dobrých místních soukromých restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za nižší ceny. Za přijatelné ceny je možné ochutnat langustu a další speciality z mořských živočichů. K dispozici je i síť rychlého občerstvení (El Rápido, Pizza Nova). Na tržištích lze zakoupit čerstvé ovoce (banány, ananas, pomeranč, guava, papája, v létě i mango). Pro stravování na Kubě platí podobné zásady jako jinde v Latinské Americe, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu (zelená je perlivá, modrá neperlivá), nealkoholické nápoje a ovocné šťávy (balená voda 1 CUC, nápoje v plechovkách 0,50 CUC v obchodě nebo 1 CUC v restauracích). Po jídle si můžete dát dobrou místní kávu. Vyzkoušet můžete místní pivo Cristal nebo Bucanero (v obchodě 1 CUC, v restauraci 2 CUC). Z alkoholických nápojů pak vynikající rum Havana, Santiago nebo Varadero (koktejl 2-6 CUC dle oblasti, láhev bílého rumu v obchodě 3 CUC).

Velvyslanectví České republiky
Embajada de la República Checa
Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana
Tel.: +53 78833201, Fax: +53 78833596, Email: havana@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Kuba patří mezi země s relativně vysokou bezpečností. Přesto v posledních letech stoupá počet krádeží i loupežných přepadení turistů, proto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích (šperky, cennosti, dokumenty), nenechávejte zavazadla bez dozoru. Velmi často dochází k vykradení zavazadel na letišti, proto veškeré cennosti mějte v příručním zavazadle. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná (vojenské oblasti apod.) a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení filmu nebo karty. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení. Při fotografování dětí se ptejte vždy rodičů.  Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Nezapomeňte, že sex s dětmi pod 16 let je trestným činem a prostituce je na Kubě nelegální. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek, politických převratů nebo jiných změn.