Výjezdová turistika | Madagaskar | Důležité informace

Důležité informace

Madagaskar

Kdy se vydat na cestu
Na Madagaskar se dá cestovat po celý rok, nejvhodnějším obdobím je však duben a říjen / listopad (zima na jižní polokouli), kdy se vyhnete vlhkému a lepivému jižnímu létu (listopad - březen), nazývanému také obdobím hurikánů. Určitě se vyhněte období od ledna do března, kdy je východní pobřeží vystaveno cyklónům a na většině území prší.

Geografie a příroda
Madagaskar je čtvrtým největším ostrovem na světě po Grónsku, Papui Nové Guineji a Borneu. Má přibližně rozlohu jako Španělsko a Portugalsko dohromady. Leží v Indickém oceánu a od Afriky jej odděluje Mozambický kanál, který má v nejužším místě šířku 400 km. Na rozdíl od nejbližších sousedních ostrovů vulkanického původu, kterými jsou Mauritius, Réunion, Rodrigues a Komory, vznikl Madagaskar kontinentálním posunem a oddělením od africké pevniny před zhruba 165 miliony let. Úzký pás na východním pobřeží je porostlý deštnými lesy, centrální část ostrova je hornatá s rozsáhlými náhorními plošinami, na východním pobřeží jsou níže položené planiny svažující se k moři. Madagaskar je zmenšenina kontinentu s velkým množstvím různorodých živočichů, řada z nich jsou endemité a často se jedná o velmi zvláštní druhy. Mezinárodní společenství pro zachování životního prostředí považuje ostrov za jednu z ekologicky nejbohatších zemí na naší planetě. Madagaskar a blízké Komory mají téměř jednu čtvrtinu všech kvetoucích rostlin Afriky a žije zde 90 % známých druhů lemurů a polovina světové populace chameleónů. K tomu si přidejte baobaby, kaktusy a aloe v suchých oblastech a získáte obrázek neuvěřitelného ekologického bohatství. Náhorní plošiny táhnoucí se od severu k jihu téměř celým středem ostrova mají však podnebí natolik chladné, že se zde pěstují jablka a peckovité ovoce, ve výškách kolem 800 m se daří vinné révě. V důsledku devastujícího způsobu získávání zemědělské půdy kácením a vypalováním lesa zůstalo na Madagaskaru pouze 15 % původního lesního porostu. Dochází k vážné erozi půdy a Madagaskar je často popisován jako „velký červený ostrov“. Sílí však tlaky na záchranu jedinečné biodiverzity ostrova. Řešením by mělo být zavádění dokonalejších zemědělských technologií a rozvoj ekoturistiky.

Klima a počasí
Kromě jižního cípu leží celý Madagaskar v tropickém pásmu. Podnebí na Madagaskaru je velmi rozmanité, klima ovlivňuje oceán a pohoří na ostrově. Pasáty vanou převážně z východu, monzuny ze severovýchodu. Většina dešťů spadne na východním pobřeží a na severu, jihozápadní oblasti zastíněné horami zůstávají poměrně suché. Na Madagaskaru rozlišujeme období dešťů / letní období od listopadu do března a období sucha / zimní období od dubna do října. Od ledna do března se mohou na východním pobřeží, v severních a jižních pobřežních oblastech vyskytovat ničivé cyklony. V nižších nadmořských výškách panuje v letních měsících tropické horko. V centrálním pohoří může být v zimním období (zejména v noci) relativně chladno. Ve vyšších polohách není v zimě žádnou zvláštností sníh.
Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: jediné možné spojení z Evropy je s Air France nebo Air Madagascar na mezinárodní letiště Ivato ležící 17 km severně od Antananariva. Z okolních ostrovů (Mauritius, Komory, Réunion) pak létají linky ještě do Mahajangy a Toamasiny. Dobré spojení je i z Bangkoku, Seychel a Keňi. Mezinárodní odletová taxa je zahrnuta v ceně letenky. Lodí: momentálně není v provozu žádné lodní spojení, ilegálně a za úplatu se lze dostat na některé nákladní lodi. Připlout lze také na některé mezinárodní výletní lodi v rámci okružní plavby po okolních ostrovech.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem, platnost pasu musí přesahovat plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Vízum se uděluje po příletu na letišti za 140000 MGA / 56 EUR, toto vízum má platnost na dobu pobytu dle vaší mezinárodní letenky. Pro turisty platí přihlašovací povinnost, kterou automaticky zařizuje recepce hotelu. Při vstupu do země může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti žluté zimnici (při příjezdu z některých zemí).

Celní předpisy

Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 500 ks cigaret nebo 25 doutníků nebo 500 g tabáku a 1 láhve alkoholického nápoje. Veškeré parfémy podléhají celní deklaraci. Celní kontroly jsou zaměřené na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti. Do země lze dovézt valuty nepřesahující ekvivalentní hodnotu 7500 EUR. Místní měna se smí dovážet a vyvážet v ekvivalentu do 400 000 Ariary. Mnohem přísnější jsou předpisy i praxe omezující vývoz. Vyvážet veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec a jejich skořápek) je možné pouze na speciální povolení ministerstva zemědělství dle mezinárodní konvence CITES (Convention on International Trade in Endangered Species). Výjimku tvoří koření v malém množství (2 kg vanilky). Vývoz kulturních památek a uměleckých děl povoluje ministerstvo kultury. Vývoz nasbíraných minerálů (drahokamů a polodrahokamů) ve větším množství musí povolit ministerstvo dolů. Vyvážet lze šperky do 1 kg, při odletu je nutné předložit doklad o koupi a o výměně valut. Omezen je i vývoz místního rumu, maximálně lze vyvážet dvě láhve na osobu.

Místní doprava
Letecky: místní letecké spojení zajišťuje Air Madagascar, výhodné je si zakoupit mezinárodní letenku a místní lety dohromady, dá se tak ušetřit až 50 % z ceny místních letů. Letištní taxy jsou zahrnuté v ceně letenky. Autobusem: neklimatizovanými starými autobusy lze cestovat pouze mezi velkými městy po několika dálnicích, z Antananariva po RN4 do Mahajangy, po RN2 do Toamasiny a po RN7 do Tuleáru. V období dešťů je mnoho cest nesjízdných. Autobusy odjíždějí až se sejde dostatek lidí a řidič uzná, že lidí je opravdu dost. Můžete mít štěstí a jet ihned, anebo můžete čekat i několik hodin. Mimo velká města odjíždějí autobusy většinou pouze ráno. V průměru ujedete okolo 30 kilometrů za hodinu. Vlakem: cestování vlakem je komplikované, protože většina tratí je tak stará, že je mimo provoz. Celá železniční síť se postupně opravuje a znovu uvádí do chodu. Momentálně je v provozu spojení Fianarantsoa - Manakara (s 56 tunely), Antananarivo - Moramanga a Moramanga - Ambatondrazaka. Lodí: v provozu jsou trajekty na ostrovy Ile Sainte Marie a Nosy Be. Jako trajekty zde fungují relativně malé lodě a pokud je rozbouřené moře může na nich být doprava nebezpečná. Populární je říční doprava po kanálu Canal des Pangalanes. Taxi: v místě můžete cestovat starými taxíky, rikši nebo mikrobusy a poté, co dokončíte povinné smlouvání, je jízdné velmi levné. Žádné taxíky nemají taxametr a řidiči rozumí velmi špatně anglicky. Pronájem aut a motocyklů: v některých oblastech si lze zapůjčit horská kola, malé motorky (125 ccm) a čtyřkolky. Rádi vám také zprostředkujeme zapůjčení automobilu od renomovaných společností (Budget, Herz). Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém terénním automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Zatímco Madagaskar má oficiálně jednu kulturu a jazyk, malgašské obyvatelstvo je rozděleno do 18 kmenů. Toto dělení je spíše podle území starých království než podle typických etnických vlastností obyvatel. Malgašané jsou převážně míšenci, i když např. obyvatelé Meriny v oblasti Antananariva vypadají jako Indonésané a obyvatelé kmene Vezo na jihozápadním pobřeží vypadají zase jako černí Afričané. Na Madagaskaru žije i několik muslimských komunit představujících asi 7 % z celkové populace. Úředním jazykem je francouzština, hlavním dorozumívacím jazykem mezi místním obyvatelstvem je však malgašština. Patří k rodině malajsko-polynéských jazyků, kam se řadí indonéština a většina polynéských jazyků. Nejvíce připomíná jazyk, jímž se mluví v jižním Borneu, je však obohacen o řadu slov z francouzštiny, arabštiny, afrických jazyků a angličtiny. Kolem 50 % obyvatel vyznává tradiční náboženství a dokonce i konvertovaní křesťané (41 %) obvykle stále dodržují tradiční náboženské zvyky. Malgašané pohlížejí na mrtvé s bázní a úctou a posmrtnému životu přikládají stejnou důležitost jako pozemskému. Mrtví hrají v životě živých významnou roli, což se v ostatních kulturách tak často nevidí. Pozůstalí provádějí na pohřbech složité rituály a pokud se jim zdá, že je mrtvý nespokojen, odehrávají další rituály pro jeho uklidnění. Nejznámějším takovým rituálem je famadihana (obracení kostí), kdy jsou mrtví exhumováni, koná se pro ně slavnost, promlouvá se k nim, jsou znovu pohřbeni s dary a v novém oděvu. Většina tradiční a současné malgašské hudby vychází z tanečního rytmu majícího kořeny v Indonésii a Africe (především v Keni). Tyto rytmy doplňují flétna, píšťala a valiha - unikátní 28-strunný hudební nástroj, na který se hraje podobně jako na harfu. Populární je také lokanga voatavo, nástroj připomínající citeru a několik typů kytar včetně kabosy, což je nástroj připomínající ukulele. Vaky soava je styl zpěvu doprovázený pouze rytmickým potleskáváním. Nejznámějším současným malgašským hudebníkem je multiinstrumentalista Paul Bert Rahasimanana, známý pod jménem Rossy. Literatura do 30. až 40. let minulého století téměř neexistovala, velkou tradici má řečnické umění zvané kabary. Jeho kořeny spadají do doby vzniku prvních politických uskupení. Postupně se rozvíjelo a rozšiřovalo jako forma zábavy a dnes je kabary nedílnou součástí hira gasy, což jsou populární představení zahrnující hudbu, tanec a vyprávění příběhů, konají se pravidelně v Taně v neděli odpoledne. Regionální město Fianarantsoa si v posledních letech vybudovalo pozici literárního centra země, žije zde a pracuje několik současných spisovatelů.

Svátky a oslavy
Madagaskar má spoustu svátků a oslav, aby se vyhovělo různým zvykům a tradicím. Slaví se zde běžné křesťanské svátky, jako jsou Velký pátek, Nanebevstoupení Páně (Ascension), Svatodušní svátky (Pentecôte) a Vánoce. V březnu se slaví na některých místech malgašský nový rok Alahamady. Na ostrově Nosy Be se v květnu / červnu (datum se mění) koná tradiční hudební festival Donia. V červnu podstupují lidé kmene Antakarana očistný obřad Fisemana a v období od června do září se konají pohřební obřady „obracení kostí“ Famadihana.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
08.03. – MDŹ (polodenní volno)
29.03. – Den mučedníků (v roce 1947 došlo ke vzpouře proti francouzské nadvládě)
duben – Velikonoční pondělí
01.05. – Svátek práce
25.05. – Den osvobození Afriky (založení OAU 1963)
26.06. – Den nezávislosti (1960)
15.08. – Nanebevzetí Panny Marie
01.11. – Všech svatých
25.12. – Vánoce
30.12. – Den Republiky

Časové pásmo
GMT / UTC + 3 hodiny.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz (někde je nutný stabilizátor napětí). V některých oblastech není dosud zavedena elektřina.

Měna

Oficiální měnou na Madagaskaru je nově předkoloniální ariary (1 MGA = 5 Iraimbilanja), který postupně nahradil malgašský frank (1 MGF = 100 centimů), který byl v oběhu do konce roku 2006. Vzájemný přepočítací kurz je 1 MGA = 5 MGF.  Mince obíhají v hodnotách Iraimbilanja (1/5 MGA = 1 MGF), Venty Sy Kirobo (2/5 MGA = 2 MGF), 1, 2, 4, 5, 10, 20, 50 MGA. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 MGA a 500, 1000, 2500 a 5000 MGF. Nové bankovky a mince jsou označovány dvojjazyčně se dvěma hodnotami - ve francouzštině ve francích a v malgaštině v ariary. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe EUR nebo USD) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Místní měnu lze vyměnit zpět na EUR nebo USD pouze při výjezdu ze země, a to u určené směnárny na letišti v Antananarivu v případě, že máte doklad o výměně valut. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 2680 MGA / 1 EUR (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na eura nebo dolary. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty VISA a EC / MC přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Mezinárodní hotely akceptují i AMEX a DC. Bankomaty jsou k nalezení pouze ve velkých městech, akceptují pouze karty VISA, limit pro výběr z bankomatu je velmi nízký, velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. Ponechání spropitného ve výši 10 % je obvyklé v lepších restauracích a hotelech. Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / mešity.

Nákupy

Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně vyrobená keramika, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, tapisérie, tradiční oblečení lamba, vyšívané ubrusy, šperky ze stříbra a drahých kamenů, opracované drahé kameny, dekorativní předměty z mušlí, rákosí, rafie a slámy, ručně vyráběný papír se sušenými květy. Nákupy trvanlivých potravin a spotřebního zboží, kromě velkých měst, jsou značně omezené. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 08:00-15:30. Úřady: Po-Pá 08:00-16:00. Pošta: Po-Pá 07:00-17:00, So 08:00-11:00 (Pohled do ČR - 1500 MGA). Obchody: Po-Pá 09:00-18:30, supermarkety v Anatananarivu mají otevřeno i v neděli ráno.

Telefony a internet
Na celém území Madagaskaru je rozvinutá síť místních operátorů (Madacom / Celtel, Orange / Antaris), roaming s některými českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit za cca 15000 MGA (kupóny od 2000 MGA do 100000 MGA). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek, kde hovor stojí cca 5000 MGA / min. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu od 5000 MGA pro vytáčené připojení (2,5 hodiny) a WiFi s jednotným tarifem z celého území (např. Wanadoo / DTS). V některých oblastech doposud nebyly zavedeny pevné telefonní linky.

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 18, 2222566
Policie: 17, 2220466
Nemocnice: 2222111, 2242346

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty v zimním období a pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Při cestování na Madagaskar je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici (Hôpital Militaire nebo Clinique des Soeurs Fransiscaines). Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, břišnímu tyfu, tetanu. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje na pobřeží celoroční riziko nákazy malárií, ve vnitrozemí pouze v období dešťů. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků nebo mořských ježků.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit. Dominantní postavení v malgašské kuchyni má rýže a stejně tak je tomu i na talíři. Levné hospody kolem cest nabízejí běžně velký talíř rýže představující hlavní jídlo, přílohu tvoří několik malých kousků masa, převážně hovězího (zebu), rybího nebo kuřecího. Kromě rýže mají Malgašané rádi jídla, jejichž součástí je romazava (dušené hovězí v zelenině) a ravitoto (dušené vepřové s maniokem). K mnoha jídlům se podává pikantní nakládaná zelenina (achards). Dary moře na pobřeží jsou vynikající a levné. Po celém Madagaskaru je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují okolo 6000 MGA. Pro stravování na Madagaskaru platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Téměř po celý rok je běžně k dostání tropické ovoce (voankazo), jako je ananas, mango, líčí, banány. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Francouzský vliv se projevuje ve vynikající kávě, která je zde mnohem oblíbenějším nápojem než čaj. Místní pivo Three Horses Beer (THB) je také velmi dobré. V okolí měst Ambalavao a Fianarantsoa se produkuje několik skvělých vín včetně šedozeleně zabarveného vína zvaného gris. Lihovin se vyrábí několik druhů, k oblíbeným patří toaka grasy - surový rum z rýže a cukrové třtiny, trembo - kokosový punč, litchei - alkoholický ovocný nápoj z líčí. Nejvýše na pomyslném žebříčku pak stojí destilovaný malgašský rum zvaný roma. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje, které jsou běžně k dostání.

Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Maj. Gen. Damtew Road, P.O.Box 3108, Kirkos Kifle Ketema, Kebele 15, House No. 29, Addis Ababa
Tel.: +251 11516382, Fax: +251 11513471, Email: addisabeba@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků na Madagaskaru je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i na Madagaskaru. Ve srovnání s jinými africkými státy je na Madagaskaru relativně velmi bezpečně. Cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno. Některé pláže jsou vzhledem k četnému výskytu žraloků nebezpečné. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.