Výjezdová turistika | Myanmar | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Myanmar

Kdy se vydat na cestu
Cestování je možné po celý rok, nejlepšími měsíci jsou však listopad až únor. Každá sezóna nabízí jiné podmínky a možnosti, pro návštěvu hor a pobřeží jsou nejlepšími měsíci březen - květen. Pokud nemáte rádi moc turistů navštivte Myanmar v květnu nebo září.

Geografie a příroda

Myanmar sousedí s Thajskem, Laosem, Čínou, Indií a Bangladéší. Hranice jižní části země pak tvoří Bengálský záliv a Andamanské moře. Pro střední Myanmar jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Největší řekou je Ayeyarwady, která je největší a nejdelší splavnou řekou v délce 1600 km. Její záplavové oblasti tvoří jednu z nejvíce úrodných oblastí Myanmaru. Pohoří se táhnou na severu až k pohoří Himalájí a na východě pak až k hranicím s Thajskem. Nejvyšším vrcholem na hranicích s Čínou je Hkakabo Razi (5881 m), který je zároveň nejvyšší horou jihovýchodní Asie. Více jak polovina Myanmaru je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky vysoké těžbě dřeva. Zhruba 15% území je zemědělsky obděláváno, kdy hlavní plodinou je rýže. Kdysi byl Myanmar největším exportérem rýže na světě, ale tyto časy jsou již dávno pryč a dnes patří k deseti nejchudším zemím světa.

Klima a počasí
V Myanmaru panuje tropické podnebí s horkými vlhkými léty a teplými zimami. Střídají se tři období - nejtepleji a minimální srážky jsou od února do května, od května do října je monzunové období, kdy jsou taky velká vedra, ale téměř denně prší, od října do února je chladněji. Pro další aktuální informace o počasí v Myanmaru klikněte zde, pro statistické informace o počasí klikněte zde.


Jak se dostat tam a zpět
Letecky: mezinárodní letiště v Yangonu nabízí výborné spojení se sousedními zeměmi, vzhledem k cenám a mezinárodním spojením do Evropy je asi nejvýhodnější let do Bangkoku a poté přelet s Air Asia. Mezinárodní odletová taxa je 10 USD a je zahrnuta v ceně letenky. Pozemní cestou: nejznámějším silničním přechodem s Thajskem je Mae Sai - Thakhilek a Ranong - Kawthoung. Pro cestu z Číny můžete použít přechod na známé "Burma Road". Na zvláštní povolení je pak možno využít další přechody s Thajskem nebo Indií (přes řeku Chin do Tamu).

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem, jehož platnost přesahuje platnost víza o 6 měsíců. Pas s vízem je běžně kontrolován nádražích, v hotelech apod. Povolení opravňující k vydání víza na příletu lze zařídit jednoduše online za poplatek 50 USD. Toto elektronické potvrzení je nutné ve vytištěné podobě předložit při odbavení na letišti a po příletu také imigračním úředníkům v Myanmaru.

Vstup do země - zakázané oblasti
Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, pro bližší informace kontaktujte naši kancelář.

Celní předpisy
Turisté si mohou dovézt pro vlastní spotřebu 400 ks cigaret, 1 l vína a 0,5 l parfému. Lze dovážet přiměřené množství věcí pro osobní spotřebu neobchodního charakteru (400 ks cigaret, 2 l alkoholu, 1 l parfému, videokameru s třemi kazetami, fotoaparát s třemi filmy, přenosné rádio - poslední tři věci, stejně jako šperky a elektroniku, je nutné deklarovat). Platí přísný zákaz dovozu narkotik a zbraní. Nelze vyvážet artefakty archeologického významu, starožitnosti (mince, barmské bronzové a mosazné váhy, zpodobeniny Buddhy a náboženských motivů), drahé kameny (pokud nebyly zakoupeny u autorizovaných prodejců nebo v letištním duty-free shopu). Pro dovoz cizích valut neplatí omezení, je však nutné deklarovat částku vyšší než 2000 USD, dovoz a vývoz domácí měny kyatu je zakázán. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Letecky: domácí letecké služby se v posledních několika letech značně zlepšily. Několik soukromých i státních společností nabízí spojení mezi těmito městy Yangon, Bagan, Mandalay, Inle, Tachileik, Kyaing Tong, Ngapali a Sittway. Pro domácí lety je povoleno převážet zavazadla do 20 kg. Ostatní zavazadla musí být ponechána v hotelu v Yangonu až do konečného odletu ze země. U vnitrostátních letů se od 01.06.2011 vybírá letištní taxa 1000 MMK, která je zahrnuta v ceně letenky. Železniční doprava: Myanmar má poměrně hustou železniční síť vedoucí do všech částí země. Vagóny jsou však ve špatném stavu, vlaky proto používají většinou pouze místní lidé. Jediné vlakové spojení vhodné i pro turisty je trasa Yangon - Mandalay. Cesta však trvá nejméně 16 hodin. Veškeré kolejové tratě jsou velmi staré a nikdo je neudržuje, takže jízda plná otřesů a nadskakování je pro cestující značně nepohodlná. Ve vlaku jsou sice oddělení první třídy se sklápěcími sedadly, při takové jízdě se však nedá usnout. Kromě otřesů tomu brání i obtížný hmyz. Stejný problém je i ve spacích vagónech. Autobusy: autobusové linky provozuje státní Road Transport Enterprise. Klimatizované expresy jsou provozovány mezi Yangonem a Myeiktila, Pyay, Mandalay a Tanggyi s možností dalších přípojů. Auta: pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém klimatizovaném automobilu. Ve vzdálených oblastech však nemusí být klimatizované autobusy nebo automobily vždy k dispozici a také kvalita silnic se velmi liší. Z tohoto důvodu cesta trvá obvykle déle, než by se s ohledem na vzdálenost dalo očekávat. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte také připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn díky nenadálým komplikacím jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Taxi: vozidla taxi jsou velmi stará a většinou nemají taxametr, proto je nutné s řidiči smlouvat. Obvyklá cena pro dopravu po Yangonu se pohybuje mezi 500 – 2000 Kyaty, po Mandalay po centru 2-5 USD, na letiště 5 USD, veškeré ceny se určují orientačně dle vzdálenosti. V nočních hodinách je cena o cca 100% vyšší než ve dne. K dopravě můžete také využít bryčky tažené koňmi nebo rikši.

Kultura a obyvatelé
Myanmar leží na křižovatce dvou velkých světových civilizací - Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsí obou těchto civilizačních kultur obohacená typickými rysy kultury domorodého obyvatelstva Myanmaru. Lidé si zde uchovali tradici pevných rodinných pout, respektu vůči starším osobám a úcty k buddhismu. Myanmarané jsou spokojení a šťastní, i když musí čelit obtížím a jsou známí svou přirozenou pohostinností a přátelským chováním.

Svátky a oslavy
Myanmar je zemí slavností, které se odehrávají zejména v rámci úplňku. Většinu svátků má charakter poutě a provází je divadelní představení, náboženské ceremonie, hudba a bohaté oslavy. Mezi nejznámější patří vodní festival Thingyan (oslava Nového roku v dubnu) a festival světel (v říjnu), kdy se slaví konec buddhistického tříměsíčního půstu a nebe je pokryto papírovými horkovzdušnými balóny.

Barmské tradiční a folklórní tance a večeře pro cizince
V Yangonu je zcela bezkonkurenční představení v Karaweik Palace na jezeře Royal Lake - Kan Daw Kyi téměř v centru města (menší ze dvou hlavních jezer). Impozantní stylová stavba v podobě dvou obřích královských bárek nesoucích hlavní pagodovitou budovu na vodě je spojena mostem s pevninou, večer je nádherně nasvícena a odráží se v hladině jezera. Představení tanců, loutek, kouzelníků apod., vše tradiční, kostýmované. Jsou zde přepychově zdobené interiéry, skvělá bufetová večeře. V Yangonu je i řada jiných představení a podobná „plovoucí“ luxusní restaurace s představením je i v Mandalayi na hladině vodního městského opevnění.

Časové pásmo
GMT / UTC + 6,5 hodin

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 230 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou je 1 Kyat (MMK), dělí se na 100 Pyaů. V oběhu jsou tyto bankovky 1, 5, 10, 15, 20, 45, 50, 90, 100, 200, 500 a 1000 kyatů. V Myanmaru můžete měnit peníze v bance a směnárnách, nedoporučujeme měnit peníze na černém trhu. Stvrzenku o výměně si uschovejte pro případ, že při odjezdu budete chtít vyměnit zbylé kyaty zpět. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Pro vaši informaci - obyvatelé Mynamaru nemají povoleno vlastnit americké dolary. Oficiální směnný kurz je cca 1250 MMK / 1 USD (v 04/2016). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet oficiálního kurzu klikněte zde.

Placení
Nejlépe je vsadit na dolary. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Cestovní šeky vystavené v USD a platební karty EC/MC jsou akceptovány většími hotely a některými obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou (cca 5%). Bankomaty CB Bank (EC/MC, Visa) naleznete pouze ve větších městech (Yangon, Mandalay, Bago, Taungoo, Pyinmana) a nelze na ně spoléhat. Bankomaty vydávají pouze místní měnu, maximálně 300 000 MMK / transakce, poplatek 5000 MMK, maximálně 3 transakce za den. Proto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v USD. Pokud je třeba směnit cestovní šeky na hotovost, je to možné pouze na třech místech: MICB (Myanmar Investment & Commercial Bank) a MFTB (Myanmar Foreign Trade Bank ) mezi 09:00 až 15:00 hod. během pracovních dnů, dále pak na letišti v pobočce MFTB od 06:00 do 19:00 po celý týden.

Spropitné
V restauracích je spropitné 10% zahrnuto již v ceně, nicméně malé spropitné při placení bude velmi uvítáno. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / kláštera.

Nákupy

Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Jedná se zejména o výrobky z lakovaného bambusu, dřeva, slonoviny, dále např. tapisérie, šperky a ozdobné předměty ze stříbra a mosazi, hedvábné a bavlněné látky. Z drahých kamenů můžete v místních obchodech s klenoty najít rubíny, safíry, nefrity a perly. Veškeré klenotnické zboží musíte nakupovat u koncesovaných prodejců, kteří vám vystaví potvrzení potřebné k vývozu. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Ne 09:30-15:00. Úřady: Po-Pá 09:30-16:30. Pošta: Po-Pá 09:00-17:00. Soukromé firmy pracují celý týden kromě nedělí a státních svátků. Nákupní centra a supermarkety mají otevřeno denně. Nejznámější tržiště Bogyoke (Scott) má však v neděli a o státních svátcích zavřeno. Nejrušněji je zde mezi 10.00-17.00 hod.

Telefony a internet
Po celé zemi je kvalitní pokrytí několika operátorů signálem GSM (mimo horské oblasti), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Je možno zakoupit předplacenou sim kartu (5 USD, doporučujeme operátora MPT). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty, vlakových nádraží a telefonních budek na ulici. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po třech tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Je zcela běžné, že pro určité oblasti jsou vypínány pevné linky i na několik dní. Internet je dostupný, včetně 4G (6 MMK / 1 MB). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď wi-fi nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu.

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 191
Policie: 199
Ambulance: 192

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení, pouze do horských oblastí se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu, zejména v zimních měsících. V případě návštěvy v období monzunových dešťů (květen - září) je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Myanmarská mezinárodní SOS klinika (Mynamar International SOS Clinic) je otevřena 7 dnů v týdnu pro běžnou lékařskou péči. Pohotovost je dostupná nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. SOS klinika má rentgen, laboratoř a ambulanční služby. Ostatní služby, jako zubní ošetření, vyšetření ultrazvukem, CT nebo magnetickou resonancí poskytují specialisté spolupracující s International SOS nebo nová všeobecná nemocnice v Yangonu. SOS klinika provozuje v Yangonu speciální telefonní středisko (alarm center) s trvalou službou. Disponuje leteckou záchranou službou, která operuje na území Myanmaru a přiváží pacienty do Yangonu. SOS klinika je jediným poskytovatelem integrovaných zdravotnických služeb v Myanmaru, která splňuje mezinárodní standardy lékařské péče. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě v odlehlých oblastech doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy myanmarské, čínské, evropské (zejména francouzské a italské), thajské a indické kuchyně. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 5 USD. Pro stravování v Myanmaru platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Malé restaurace kolem silnic však z hygienických důvodů nedoporučujeme. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně.

Velvyslanectví ČR
ČR bohužel nemá v Myanmaru své zastoupení, v případě problémů kontaktujte velvyslanectví ČR v Bangkoku.

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Myanmar stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Asie. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě treků do zakázaných oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.