Výjezdová turistika | Írán | Itineráře a programy | Objev Írán -18 dní / 17 nocí

Objev Írán -18 dní / 17 nocí

Itineráře a programy

Poznávací okruh Íránem – 18 dní / 17 nocí

01. den – Teherán
Přílet do Íránu, po vyřízení vstupních a celních formalit, přivítání na letišti a transfer do hotelu. Nocleh v hotelu.
02. den – Teherán
Po snídani v hotelu, prohlídka města. Navštívíte archeologické muzeum, šáhovy paláce Sadabad a Nyavaran, bazar Tajrish, mešitu Imam Zadeh Saleh, zajímavé muzeum šperků, palác Golestan a Grand bazar. V rámci programu čas na oběd. Nocleh v hotelu.
03. den – Teherán / pohoří Alborz / Alamut / Kazvín
Po snídaní v hotelu odjezd do města Kazvín (Qazvin). Kazvín je největší a hlavní město íránské provincie Kazvín. Nachází se zhruba 165 km severozápadně od Teheránu v nadmořské výšce asi 1800 metrů nad mořem. Cesta bude dále pokračovat pohořím Alborz do pevnosti Alamút. Pohoří Alborz s více než 70 vrcholy nad 4 000 m odděluje na severu země Kaspické moře a rozsáhlé území pouští a polopouští vyplňující zbytek Íránu. Pevnost Alamút byla postavena Asasíny roku 840 ve výšce 2100 m, způsobem, který umožňoval jen jeden schůdný (uměle vytvořený) vstup, jež se vinul kolem čela útesu (a jeden přírodní vstup, který byl ale příliš nebezpečný pro použití); to dělalo pevnost obtížně dobyvatelnou. Nocleh v Kazvínu.
04. den – Kazvín / Hamadán / Táq-e Bostán / Bisotún / Kermánšáh
Po snídani v hotelu cesta do Hamadánu (Hamedan) ležícího v nadmořské výšce 1850 m. Hamadán je považován za nejstarší město v Íránu a i za jedno z nejstarších měst na světě. Jeho vznik se datuje někam do období mezi 4. tisíciletím př. n. l. a rokem 1100 př. n. l. Prohlídka Táq-e Bostán (Taqh-e Bostan) s velmi zachovalými skalními reliéfy z doby panování Sásánovců. Poté čas na oběd v Bisotúnu (Bistoun). Po obědě navštívíte pískovcovou skálu se skalními reliéfy a několikajazyčnými nápisy vytesanými ve skále (UNESCO). Nocleh v Kermánšáhu.
05. den – Kermánšáh / Šúštar / Dezfúl
Po snídani v Kermánšáhu, městě ležícím v západním Íránu asi 525 km od Teheránu, bude cesta pokračovat do Kangaváru k torzu ohňového chrámu (Anahita Temple), poté navštívíte městečko Šúštar (Shushtar) na březích řeky Kárun. Nejvýznamnějšími památkami města je několik mostů, které postavili římští zajatci pro sásánovského krále Šápura I. (241–272), po jeho vítězství u Edesy nad římským císařem Valeriánem r. 260. Nejdelší Valeriánův most je dlouhý 165 metrů. Zachovalo se 28 oblouků na levém břehu řeky a 7 na pravém břehu. Na řece byly také v sásánovské době vystaveny tři přehrady, jejichž voda sloužila k zavlažování okolních polí. Uvidíte také několik vodních mlýnů ze sásánovské doby. Nocleh v Dezfůlu (Dizful). Město se nachází na řece Rúd-e-Des, v jižní části země, nedaleko hranic s Irákem a asi 110 km od většího města Ahvázu.
06. den – Dezfúl / Súsy / Čogha Zanbíl / Ahváz
Po snídani v hotelu cesta do Súsy (Susa), ty byly významným centrem perské a parthské říše na území dnešního Íránu. Nachází se asi 240 km východně od řeky Tigris v íránské provincii Chúzistán. Kromě toho, že se jedná o význačnou archeologickou lokalitu (UNESCO), jde také o živé středisko šíitské komunity i komunity perských Židů. Obě zdejší skupiny spojuje prorok Daniel, jehož hrobku navštívíte. Dále si prohlédnete muzeum a největší dominantu města - pevnost, která byla postavena francouzskými archeology na obranu proti arabským kočovnickým kmenům. Pevnost stojí na prehistorické akropoli, kde stával palác krále Dareia a další dva paláce. Z královského paláce se dochovaly pozůstatky 72 sloupů a jedna hlavice sloupu ve tvaru býčích hlav. Poté navštívíte Čogha Zanbíl (Chogha Zanbil Ziggurats) - posvátné město starověké civilizace Elam, zdejší stavby představují jedny z mála zikkuratů (UNESCO), které byly nalezeny mimo území Mezopotámie. Město bylo vystavěno někdy okolo roku 1250 př. n. l. Nocleh v Ahvázu (Ahwaz).
07. den – Ahváz / Bíšápúr / Šíráz
Po snídani v hotelu se vydáte do Šírázu (Shiraz), po cestě navštívíte Bíšápúr (Bishapour) - starověké sásánovské hlavní město, ležící asi 140 km od Šírázu. Město bylo postaveno římskými vojáky, kteří padli do zajetí po porážce císaře Valeriana v roce 260 n. l. Celé město bylo obklopeno hradbami vysokými 10 metrů, srdcem města byl hrad Qale-je Dochtar. Na skalách v údolí kolem řeky nechali sásánovští králové zachytit svá vítězství na šesti reliéfech. Na severu města jsou pozůstatky chrámu ohně (Anahita Temple). Jedná se o budovu se čtvercovým půdorysem, která je zapuštěna 7 m pod úroveň okolního terénu. Poblíž chrámu si prohlédnete pozůstatky sásánovského paláce, který je tvořen velkou místností křížového půdorysu zastřešenou kupolí. Nocleh v Šírázu.
08. den – Šíráz
Po snídani v hotelu bude následovat prohlídka města, které je šestým největším městem Íránu a střediskem provincie Fárs, starověké Persidy. Leží asi 700 km jižně od Teheránu v nadmořské výšce 1500 m, okolní hornatý terén náleží k pohoří Zagros. Po většinu středověku bylo město kulturní metropolí Persie, shromaždištěm básníků a literátů, a ani vpád Mongolů ho nijak výrazně nepostihl. Zkáza přišla teprve v 18. století, kdy Šíráz dobyli a vyplenili Afghánci. Šíráz je městem zahrad a parků s řadou pamětihodností, uvidíte mauzolea básníků Háfize a Sa'dího, citadelu Karíma Chána, mešitu Masdžid-e Násir ol-Molk - nazývanou též "Růžová mešita", mešitu Masdžid-e Vakíl s překrásnou zrcadlovou výzdobou, palác v parku Bágh-e Eram a zahrady Bágh-e Narendžestán. Nocleh v hotelu v Šírázu.
09. den – Šíráz / Persepolis / Nakš-e Rustam / Nakš-e Radžáb / Pasargady / Šíráz
Po snídani v hotelu celodenní výlet do Persepolis (40 km, UNESCO). Hlavním pozůstatkem někdejšího města je rozlehlý palácový komplex achajmenovských králů (Rezidence králů, palác Ápádána, Dareiův palác, Xerxův palác), zbudovaný na umělé terase o rozměrech 450 x 300 m při úpatí Kúh-e Rahmát. Město bylo zničeno požárem, který založili vojáci Alexandra Makedonského v r. 331 př. n. l., aby se pomstili za zničení Athén Xerxem I. Požár Persepole je symbolem vyvrácení perské říše. Po obědě (fakultativně) navštívíte Nakš-e Rustam (Naqsh-e Rustam) – skalní stěnu, do níž jsou vytesány hrobky achajmenovských králů a reliéfy z dob prvních Sásánovců. Před skálou stojí dvanáctimetrová věž Ka‘ba-je Zardošt, o jejímž původním účelu se dodnes vedou dohady. Poté uvidíte starověké reliéfy Nakš-e Radžáb (Naqsh-e Rajab) a Pasargady (Pasargadae) – pozůstatky první metropole achajmenovské říše (UNESCO) s hrobkou Kýra Velikého. Nocleh v hotelu v Šírázu.
10. den – Šíráz / Sarvestán / Kermán
Po snídani v hotelu cesta do Karmánu. Po cestě si prohlédnete Sarvestánský palác (Sassanian Palace at Sarvestan, 90 km od Šírázu) - ruiny paláce postaveného v 5. století n. l. za vlády sásánovského krále Bahráma V mají rozlohu 25 ha. Palác je postaven z kamene a sádry. Kopule je z cihel a je jednou z nejstarších ukázek sásánovského stavebního umění v Íránu. Nocleh v Kermánu (Kerman) ležícím 1076 km jižně od Teheránu.
11. den – Kermán / Máhán / hrad Rayen / Kermán
Po snídani v hotelu se vydáte do asi 35 km vzdáleného městečka Máhán (Mahan) s hrobkou velkého sufiského derviše - Shah Ne'emat Ollah-e-Vali, prohlédnete si zahrady Shazdeh (Prince Garden) a uvidíte hrad Rayen (Arg-e Rayen) postavený z nepálených cihel. Odpoledne si projdete historický Kermán, hlavními zajímavostmi jsou: krytý Bazaar-e Sartasari, Masjid-e Jameh, 700 let starý bazar Bazaar-e Mosaffari a Bazaar-e Vakil s čajovnou Chaykhaneh-ye Vakil, komplex Ganj Ali Khan na náměstí Ganj Ali Khan, Hamam-e Ebrahim Khan, mešita Masjid-e Imam na náměstí Imam Khomeini, ledárna Moayedi. Nocleh v Kermánu.
12. den – Kermán / Jazd
Po snídani v hotelu budete pokračovat do jednoho z nejstarších měst v Íránu - Jazdu (Yazd), město leží asi 280 km jihovýchodně od Isfahánu, v oáze na pomezí pouští Dašt-e Kavír a Dašt-e Lút. Od jiných metropolí Íránu se pouštní Jazd svou architekturou značně liší díky stovkám tzv. badgirů (větrných věží), nejstarší částí Jazdu je Staré Město na severovýchodě metropole, v jehož středu stojí monumentální Páteční mešita z 12. století. Zoroastrismus se v Jazdu prezentuje nejvýznamnějším chrámem Ataš Kádé (chrám ohně) a dále Věžemi ticha, které stojí na vrcholku za městem a sloužily k pohřbívání. Nocleh v Jazdu.
13. den – Jazd / Kharanaq / Čak Čak / Ardakán / Nain / Isfahán
Po snídani v hotelu pojedete do Kharanaqu – pouštní vesnice staré přes 4000 let a postavené z nepálených cihel, pak vystoupáte do horské svatyně zoroastrismu – chrámu věčného ohně Čak Čak (Chak Chak) s pěkným výhledem do okolí. Dále pojedete přes Ardakán (Ardakan) do Nainu proslulého výrobou tradičních koberců, prohlédnete si tradiční dům a mešitu Jameh v Ardestanu. Nocleh v Isfahánu (Isfahan / Esfahan).
14. den – Isfahán
Po snídani v hotelu začne celodenní prohlídka Isfahánu, který je třetím největším městem v Íránu (UNESCO) a leží v nadmořské výšce 1574 m. Isfahán byl v historii jednou ze světových metropolí, jeho největší rozkvět probíhal přibližně v letech 1050–1722, zvláště pak v 17. století za vlády dynastie Safíovců. Mezi pamětihodnosti patří náměstí Nakš-e džahán, paláce Alí Chapú, Čehel Sotún či Hašt Behešt (Palác osmi rájů), a také řada mešit, např. slavná Šáhova mešita, mešita šejcha Loftolláha nebo Páteční mešita (Masdžid-e džámí). V Isfahánu je i řada pozoruhodných mostů, např. most 33 oblouků, most Čúbí a most Khájú, a rozlehlé medresy, nejznámější je Čahár Bágh. Nocleh v Isfahánu.
15. den – Isfahán / Natanz / Kašán
Po snídani budete pokračovat přes Natanz (s návštěvou Páteční mešity) do Abyaneh – starobylé vísky, kde stále žije více jak 200 obyvatel tradičním způsobem života. Příjemně čerstvé klima v nadmořské výšce 2500 metrů, domy usazené v prudkém svahu postavené z nepálených cihel uplácaných z červenavého jílu a místní obyvatelé v tradičním kroji s nabíranou sukní nad kolena a květovaným plédem – to je Abyaneh. Nocleh v Kašánu (Kashan).
16. den – Kašán / Qom / Teherán / noční vlak (850 km)
Po snídani v hotelu před odjezdem z města navštívíte krásné zahrady Fin, historický kupecký palác Cháne-e Borúdžerdí a dvoupatrovou stavbu - mešitu a medresu Ághá Bozorg (masdžed va medrese-je Ághá Bozorg). Po cestě do Teheránu pojedete přes město Qom, ležící 156 km jihozápadně od Teheránu. Qom je považován za centrum šíitského islámu a významné poutní místo, prohlédnete si svatyni Hazrat-e Masumeh, hrobku Fatimy, sestry Imama Rezy, která zde zemřela v 9.století. Těsně před Teheránem se zastavíte v přísně střeženém mausoleu Ajatolláha Chomejního. Příjezd na nádraží a odjezd nočním vlakem do Mašadu (Mashad), večeře ve vlaku.
17. den – Mašad
Brzy ráno příjezd do Mašadu a transfer do hotelu. Ubytování a po osvěžení po dlouhé cestě prohlídka města - nejposvátnějšího místa šíitského islámu. Do Mašadu zavítá ročně přes 3 000 000 poutníků, aby navštívilo hrob osmého imáma Rezy, přímého potomka Proroka Muhammada a jediného z dvanácti šíitských imámů, který je pohřben na íránské půdě. Navštívíte muzeum Koránu, kde je vystaveno přes 100 ručně psaných Koránů z různých historických období, a muzeum koberců s nádhernými historickými i zcela současnými koberci. Dále navštívíte Nishapur – zahrady s mauzoleem Omara Khayyam a mauzoleem Atara. Nakonec uvidíte hrobku známého perského básníká a poety Ferdowsiho v Tusu. Nocleh v Mašadu.
18. den – Mašad / odjezd
Po snídani v hotelu odjezd na turkmenskou hranici nebo odlet zpět do Teheránu a návrat zpět.

Cena na vyžádání

Pro bližší informace a kalkulaci kontaktujte naši kancelář.